A digitális pénzügyi szolgáltatások világszerte egyre népszerűbbek, ez pedig örökre megváltoztathatja azt, ahogy vásárlásainkat, és általában a pénzt kezeljük. Cikkünkben összegyűjtöttük a digitális pénzügyek jövőjét leginkább befolyásoló fizetési trendeket.
Digitalizálódó pénzügyek
A hagyományos bankrendszer kihívói, a komplex pénzügyi megoldásokat nyújtó úgynevezett FinTech cégek (financial technology, vagyis pénzügyi technológiai vállalkozások) tekintélyes növekedést tudhatnak a hátuk mögött az elmúlt egy-két évtizedben. A hazánkban is ismert Wise (egykor TransferWise) 2011-ben, a Revolut 2015-ben indult, és hamar megtalálták helyüket a digitális pénzügyi szolgáltatások piacán.
Ezzel párhuzamosan felfutottak a különféle digitális fizetési megoldások is (amelyek a legtöbb FinTech applikációnak is részét képezik). A PayPal 1998-as megjelenése ennek a folyamatnak egy korai előfutára volt, mára azonban az olyan techóriások, mint az Apple (Apple Pay), a Meta (Meta Pay), vagy a Google (Google Pay) is saját digitális pénztárca-megoldásokat kínálnak a pénzügyek kézben tartására és a fizetések lebonyolítására.
Ezek a szolgáltatások azonnali mobilos fizetést tesznek lehetővé, így már bankkártyánkat sem kell fizikai valójában használnunk. Ugyanide sorolhatóak a virtuális, és akár egyszerhasználatos bankkártyák is, amelyek segítségével védekezhetünk a csalások ellen.
A szélesebb körű bankkártyahasználat vezetett el a következő, a mai napig és a jövőre nézve is talán legnagyobb horderejű új jelenséghez, a contactless (érintésmentes) fizetéshez.
Érintésmentes fizetés
Összességében – bár a készpénz továbbra is tartja magát – a világ egyértelműen a digitális fizetési megoldások felé fordult. A különféle elektronikus fizetési formák itthon is egyre népszerűbbek, a bankkártya-használat pedig egyenesen berobbant. 2022 harmadik negyedévében a három évvel korábbihoz képest mintegy 59%-kal több kártyás vásárlást bonyolítottunk Magyarországon.
A bankkártyahasználat felfutásához szorosan kötődő érintésmentes (contactless) fizetés pedig eközben jött, látott, és győzött. Mára a világ és hazánk legtöbb nagyvárosában mindennapos látvány a “telefonnal fizetés”, vagy a bankkártyaérintés jól ismert mozdulata.
Az érintésmentes fizetési megoldás az összes, fent idézett szolgáltatás (pl. Apple Pay, Google Pay) szerves részét képezi. Az új megoldás sikeréhez a járványhelyzet is hozzájárult, hiszen így PIN-kód bepötyögése nélkül, érintésmentesen, és gyorsan vásárolhatunk, csupán okostelefonunk vagy okosóránk feltartásával. Az okoseszköz a felhasználó (vagyis a fizető fél) hitelesítését is képes elvégezni a megszokott ujjlenyomatos vagy arcfelismerős módszerrel, így válhatott lehetségessé, hogy mára már nagyobb összegeket is fizethetünk ilyen módon. A megoldás lelkét képező NFC technológia további terjedése várható, így szakértői vélemények szerint, egyre több helyen találkozhatunk majd érintésmentes fizetési megoldásokkal.
Új digitális fizetési modellek
A jövő digitális fizetési megoldásai azonban nem csak a jelenleg ismert fizetési módokat könnyítik meg, hanem egészen új fizetési modelleket is meghonosítanak.
A BNPL (“Buy now, pay later”, vagyis “Vásárolj most, fizess később”) megoldások annak köszönhetik felívelő népszerűségüket, hogy rugalmas fizetési ütemezést tesznek lehetővé a vásárlóknak. Legutóbb az Apple Pay Later nevű, nemrég indult szolgáltatása került a hírekbe. Ennek használatával a vásárláskori egyösszegű fizetés helyett, hat héten belül, négy egyenlő részletben fizethetnek a felhasználók, ezzel gyakorlatilag egy azonnali, kamatmentes hitel lehetőségét élvezve. Ez a fajta flexibilitás és gyorsaság a siker receptje a digitális pénzügyi szolgáltatások terén.
A kapcsolódó pénzügyi szolgáltatások köre egyébként bövülőben van, így nem csak a fizetések forradalma zajlik épp: az Apple például már megtakarítási szolgáltatást is kínál felhasználóinak.
softPOS megoldások kereskedőknek
A fizetés nem csak a vásárlók, de az eladók nézőpontjából is egyre egyszerűbbé válik. A softPOS-ként ismert megoldások segítségével ugyanis a kereskedők okostelefonjukat is használhatják POS-terminálként, vagyis ma már nem feltétlenül van szükség hagyományos bankkártya-terminálra a fizetések teljesítéséhez.
Blokklánc-alapú hitelesítés és kriptopénzek
A blokklánc-alapú fizetési hitelesítés egyelőre nem elterjedt technológia, de a kriptovaluták kitartó népszerűsége és a digitális jegybankpénzek körüli hírverés miatt ez a megoldás is nagyobb szerephez juthat a jövőben. A különféle digitális pénzek mindennapos használatának ugyanis előfeltétele a teljes biztonság – ebben segíthetnek majd a blokklánc-alapú megoldások.
A fenti digitális fizetési lehetőségek és technológiák hozzájárulnak ahhoz, hogy pénzügyeink egyre nagyobb részét intézhessük digitálisan. A gyors, biztonságos, és minden eddiginél kényelmesebb fizetési alternatívák terjedése pedig a digitális pénzügyi technológiák további fejlődésének motorja lehet a jövőben.