A hulladék kérdése egyre növekvő probléma az egész világon.
A Yettel Business Blogon is foglalkoztunk már az e-szemét témájával, illetve azzal is, hogyan tehetjük fenntarthatóbbá vállalkozásunkat. Most egy gyakorlati megközelítésű útmutatót szeretnénk biztosítani, hogy a vállalkozásunkban termelődő hulladék mennyiségét a minimálisra csökkentsük.
Okos hulladékkezeléssel a klímavédelemért
A nem megfelelő hulladékkezelési gyakorlatok káros hatásai hozzájárulnak a klímaváltozás súlyosbításához, és sokszor légszennyezéssel is járnak. Elemzések a szilárd hulladékhoz köthető CO2-kibocsátás gyors növekedését jósolják. A probléma tehát már itt van, és egyre csak nagyobb lesz.
Erre a kihívásra válaszul született meg a zero waste-mozgalom, melynek hívei igyekeznek elérni, hogy egyáltalán ne termeljenek hulladékot. Mindennapi gyakorlatként olyasmire gondolhatunk, mint a csomagolásmentes termékek vásárlása, vagy az újrahasznosítható pelenkák használata. De nem csak magánemberként, hanem munkavállalóként vagy egy vállalkozás vezetőjeként is tehetünk azért, hogy tevékenységünk kevésbé terhelje a környezetet.
10 tipp a kevesebb hulladékért – vállalkozásoknak
Általánosságban a GreenBusinessBureau cikke alapján a következő három kérdésre fogjuk keresni a választ:
- Milyen hulladékot termelünk, és honnan jön mindez?
- Hogyan csökkenthetjük a hulladéktermelésünket és az általa okozott környezetszennyezést?
- Tudjuk-e újra- vagy továbbhasznosítani (upcycling) szemetünket? Hogyan tervezzük meg okosan a szelektív gyűjtők elhelyezését?
Akárhonnan is származzon (irodai hulladék, kávé- és ételmaradék, veszélyes anyag, vagy gyártási melléktermék), számtalan módon járulhatunk hozzá a hulladék csökkentéséhez a mindennapokban. Lássunk tízet a leghasznosabb tippek közül:
- Kerüld az egyszerhasználatos eszközöket.
- Használj kevesebb műanyagot és újrahasznosítható zsákokat. Jó ötlet például a ballonos víz kihelyezése, így munkatársaink PET-palackok helyett mindig saját poharukat használhatják, ha megszomjaznak.
- Szelektív hulladékgyűjtés. Az adatok szerint Magyarország ezen a téren nincs az élbolyban – járjunk elöl jó példával. Gondoljuk végig, hogy hol van szükség műanyag szemeteszsákra (a papírgyűjtő szemetesbe helyezni például nem indokolt).
- A papírfelhasználásunk csökkentését az is segíti, ha a cégnél mindenki a kétoldalas nyomtatást használja. Még jobb, ha a digitális térbe költöztetjük, amit csak tudunk, hogy minél kevesebb célra kelljen papírt használnunk. Sok vállalkozásnál a papírmentes működés sem elképzelhetetlen.
- Az étkezési hulladék csökkentéséhez hozzájárul, ha újrafelhasználható evőeszközöket, tányérokat, poharakat helyezünk az irodába. Az is segít, ha a kukáknál könnyen áttekinthető instrukciókat biztosítunk munkatársainknak, hogy minden jó helyre kerüljön.
- Ha van a környékünkön komposzt-átvevőpont, vagy ha vállaljuk saját komposztunk gondozását, azzal a keletkező zöldség- és gyümölcshulladékot is visszaforgathatjuk. Ugyanis az üzemi körülmények között lebonyolított komposztálás jóval kevesebb metánt szabadít fel, mint ha ugyanaz a hulladék egy lerakóba kerülne.
- Egy irodában minden nap keletkezik elektronikai hulladék. Újrahasznosíthatjuk az elemeket, akkumulátorokat, de villanykörték és más elektronikai cikkek esetében is van erre lehetőségünk. Amit már végképp nem tudunk használni, attól váljunk meg felelősen egy e-hulladék átvevőponton. A Yettel üzleteiben például leadhatóak a régi mobiltelefonok, amiket aztán felelősen újrahasznosítunk, így az eszközökben található veszélyes anyagok nem kerülnek ki a környezetbe.
- A gyártás és szállítás során keletkező hulladék nehéz ügy. A fa raklapok újrahasznosítása sok helyen megoldott, de a termékek csomagolása gyakran még ma is műanyag. Pedig már számtalan lebomló vagy más módon környezetkímélő alternatíva érhető el (pl. kukoricakeményítőből vagy papírból készült csomagolások).
- A felesleg csökkentése a gyártás során és a készletezésben is fontos. Csak a legszükségesebb mennyiségben használjunk és tároljunk különféle anyagokat.
- A vállalkozásban feleslegessé vált anyagok, eszközök másnak még értékesek lehetnek – adományozzuk el a még használható, de számunkra szükségtelen dolgokat, vagy gondoskodjunk azok újrahasznosításáról.
A fenntartható hulladékkezelés végső célja csakis a hulladékmentesség lehet. Ha ide nem is fogunk egy csapásra eljutni, minden apró változás, amit a fenti tanácsok inspiráltak, hozzájárulhat vállalkozásunk hulladéktermelésének csökkentéséhez.