A legkorszerűbb 5G hálózatok kapcsán a leggyakrabban tárgyalt előny a gyors adatátvitel, ami nemcsak felhasználói élmény szempontjából fontos, hanem a mobil adatkapcsolatok egészen új alkalmazási területeit is megnyithatja.
Az Ericsson idén publikált kutatása szerint azonban az 5G technológia az energiahatékonyság terén is szintlépést hozhat, így a technológiai ugrás nem jelent fogyasztásnövekedést. Lássuk a részleteket!
Akár 90%-kal kevesebb energiafogyasztás 5G-vel
Minden előnye ellenére önmagában az 5G sem egy technológiai csoda: ha ugyanúgy használnánk, mint a jelenleg elterjedt 3G és 4G hálózatokat, az ötödik generációs rendszerek akár kétszer annyi energiát is fogyaszthatnának, mint a korábbi hálózatok. A szupergyors kapcsolatok intenzív használata ugyanis adottság.
Az Ericsson kutatása szerint a mobilhálózatokon bonyolított adatforgalom az elmúlt két év során megduplázódott, ami legnagyobbrészt a videótartalmak népszerűsége miatt van. Egy átlagos okostelefon-felhasználó havonta 15 gigabájt adatforgalmat bonyolít le a készülékén, melynek jelenleg 69%-a videótartalom – ez az arány pedig tovább nőhet a következő években.
A hagyományos megközelítés szerint a mobilhálózatok intenzívebb használata nagyobb energiafogyasztással is járna. Az Ericsson szerint azonban a körültekintően kiépített 5G rendszerek jelentős fogyasztáscsökkentést eredményezhetnek ez ügyben.
A cég egyik tesztprojektje igazolta, hogy forgalomarányosan, akár 90%-os energiamegtakarítás is elérhető az 5G-vel (a 4G-hez képest).
Az energiahatékonyság nagyobb horderejű kérdés, mint gondolnánk: a digitalizációs megoldások megfelelő alkalmazása az 5G segítségével az Európai Unió teljes 2017-es szén-dioxid-kibocsátásának akár 20%-át is segíthet megtakarítani. De magának az 5G hálózatnak a működése is jelentős optimalizációs tartalékokkal bír, így az új technológia több fronton is hozzájárulhat egy fenntarthatóbb jövőhöz.
Energiamegtakarítás csúcssebességgel
A mobilhálózatok modernizációja számos módon segíthet csökkenteni a felhasznált energiát, így a károsanyag-kibocsátást. Az 5G okos használatával a CO2-kibocsátásért leginkább felelős négy szektor (az energetika, a közlekedés, a gyártás és az építőipar) annyi szén-dioxidot spórolhatna meg, mintha az EU útjain közlekedő minden hetedik autó mostantól garázsban pihenne.
A modern mobilhálózatok jelentőségét az Ericsson kutatása szerint nehéz túlbecsülni: a 2030-ra tervezett kibocsátáscsökkentés (vagyis az összesen 1400 millió tonna szén-dioxid-ekvivalens kibocsátás) 40%-át közvetlenül befolyásolhatja a gyors mobilkommunikációs hálózatok elérhetősége.
Az 5G által lehetővé tett szupergyors adatcsere egészen új szolgáltatások és technológiák széleskörű használatát teheti majd lehetővé, elősegítve az EU klímacéljait. A számos alkalmazási terület közül talán a legkézenfekvőbb a környezeti szenzorok használata. Ezek segítségével például megoldható lesz az épületek energiafelhasználásának valós idejű (illetve akár prediktív) optimalizálása.
Az ehhez hasonló, 5G-n kommunikáló szenzorok és rendszerek számos más területen járulhatnak hozzá az elpazarolt energia mennyiségének csökkentéséhez, de segítségükkel a megtermelt megújuló energia elosztása is jobban szabályozhatóvá válik.
Energiatakarékos 5G hálózatok
De az 5G nem csak azért jelentős előrelépés, mert a fogyasztáscsökkentés ma még ismeretlen, és minden eddiginél hatékonyabb formái előtt nyit majd teret. Az Ericsson kutatása szerint magának az optimalizációt lehetővé tevő 5G hálózatnak a működése is sokkal takarékosabb lehet, mint a mai rendszereké.
Az Ericsson tanulmánya négy fő irányt vázol fel az 5G rendszerek környezetbarát működtetéséhez:
- Az 5G alapjául szolgáló rádiójeleket optimálisan kezelő hardverek modernizációja önmagában 30%-os megtakarítással járhat.
- Az 5G eszközöket vezérlő szoftveres megoldások a rendszer takarékos üzemeltetésével további 15%-os fogyasztáscsökkentést hozhatnak.
- Az sem mindegy, hogy építik ki az új hálózatokat, hiszen a bázisállomások kihasználtsága nem kiegyenlített: a forgalom háromnegyedét az állomások csupán egyharmada bonyolítja. Az egyes felhasználási helyeken tehát különböző hardverek telepítésével is további megtakarítások érhetőek el.
- Végezetül pedig hogy is hiányozhatna a mesterséges intelligencia: a forgalom változását előrejelző öntanuló algoritmusok az antennák üzemidejének prediktív változtatásával akár 14%-kal kisebb energiafogyasztást hozhatnak.
Az 5G gyakorlati alkalmazása ma még technológiai csúcsterületnek számít, így a rendszerszintű elemzések kevés említést tesznek arról, hogy egy adott vállalat (ezen belül pedig akár egy magyar KKV) hogyan profitálhat majd az új kommunikációs rendszerek használatából. De a fentiekből világos lehet: az 5G minden jel szerint új korszakot nyit az energiahatékony, végsőkig optimalizált rendszerek fejlesztésében. Ez pedig óhatatlanul radikális változásokhoz vezet majd a vállalkozások fogyasztáscsökkentési és optimalizációs céljait illetően is.