A mai világgazdasági helyzetben a munkaerőpiac is folytonos változásban van: az eddigi feszes munkaerőpiacot, esetenként munkaerőhiányt nemsokára felválthatja a növekvő munkanélküliség.
Azonban a járványidőszak alatt sok cég megtanulta, hogy a jól teljesítő munkavállalók megtartása kulcsfontosságú sikertényező. Számtalan egyéb előnyük mellett ehhez is hozzásegíthetnek az erős munkahelyi kapcsolatok!
Great Resignation, avagy a nagy elvándorlási hullám
A közelmúlt egyik felkapott fogalma a Great Resignation, vagyis a nagy elvándorlási hullámként fordítható jelenség. Ennek értelmében a munkavállalók többsége egyre kevesebb kapcsolatot érez munkahelyével, munkatársaival, így aztán ha bármi (pl. a munka vagy a fizetés mennyisége, ezek aránya) miatt elégedetlen, könnyebben mond fel és vált munkahelyet. Egy felmérés alapján a munkavállalók 77%-a szerint a munkahelyi elégedettség egyik legfontosabb tényezője a kollegákkal ápolt kapcsolat. De hogyan segíthetjük elő az erősebb kapcsolatok létrejöttét?
Kapcsolódás, amikor csak lehet
A munkahelyi kapcsolatok erősítésében sikeres vállalatok teret biztosítanak az informális beszélgetéseknek. Már az is sokat segít, ha például a találkozók, különösen a virtuális megbeszélések első pár percében mindenki egy átlagos, hétköznapi beszélgetést folytat, elmondja, hogy érzi magát. De ezen kívül is érdemes alkalmat teremteni a régimódi “bandázásnak”, ahol a munkatársak kötetlenül beszélgethetnek mindenről, ami épp érdekli őket vagy velük történik.
A történetek ereje
Ezekből az informális, nyitott beszélgetésekből születhetnek meg olyan mélyebbre mutató történetek, amik munkahelyi kontextusban is fontosak. Ha munkatársaink nem félnek sérülékenynek mutatkozni és személyes történeteket megosztani, abból sok tanulságot vonhatunk le munkahelyi viselkedésüket illetően is. A kialakuló empátia pedig segíti a hatékony csapatmunkát.
Az új munkavállalók hatékony integrálása
Sok vállalkozásnál van valamilyen formalizált vagy informális “onboarding” folyamat, amelynek során az új munkavállaló megismeri a cég működését, a különféle munkatársak feladatköreit és a kialakult munkafolyamatokat. Ha ez a folyamat nem szigorúan a munkára fókuszál, az egyfajta közvetlenséget és nyitottságot közvetíthet, így az új csatlakozó könnyebben érzi otthonosan magát. Sokat segít, ha kijelölünk számára egy, a HR-szakirodalomban csak “buddy”-ként hivatkozott személyt is, akihez kérdéseivel fordulhat és akivel közvetlen napi kapcsolatban van.
A csapatmunka erősítése
Végül pedig ragadjunk meg minden alkalmat, hogy a feladatok megoldásában több csapattag is részt vegyen, így kialakítva az igazi csapatszellemet. Nem csak a közös munka válhat ezáltal hatékonyabbá, de azt is könnyebben látják majd munkatársaink, hogy tevékenységük milyen hatással van a többiekre!