Egy új fejlesztésnek köszönhetően a magánszemélyek mellett már vállalkozások is használhatják az elektronikus azonosítási (eID) platformot hivatalos ügyeik intézésére – az egész EU-ban! Nézzük, mit érdemes tudni az Evrotrust eID egységes azonosítási rendszerről.
Elektronikus azonosítás Európában
Európában külön rendelet, az eIDAS szabályozza az Uniós tagállamokban működő elektronikus azonosítási rendszerek használatát. Az eIDAS listáján jelenleg 30 ilyen rendszer szerepel, melyek mindegyike szigorú ellenőrzésen esett át. Az Európai Bizottság júniusban határozott úgy, hogy – miután egy 6 hónapos procedúra során ellenőrizte a platform Uniós használatát az eIDAS alapján – zöld utat ad egy új rendszernek, az Evrotrust eID-nek.
A bolgár fejlesztésű Evrotrust eID platform az egész Unióban elfogadott egységes digitális azonosítást nyújt majd. Így a jóváhagyás értelmében nemsokára minden tagállam polgárai számára könnyebben hozzáférhetőek lesznek saját országuk és az EU hivatalos és közigazgatási ügyei. Olyanokra gondoljunk itt, mint az egézségügyi, szociális támogatások, valamint oktatási, adózási, nyugdíj, illetve munkaügyi ügyek intézése.
Fontos újítás, hogy a rendszer már nem csak a magánszemélyek, de a vállalkozások számára is lehetővé teszi az egységes, gyors, és egyszerű online ügyintézést. A rendszer távoli azonosítási és elektronikus aláírási technológiákat kombinál, megkönnyítve így a szerződések aláírását, illetve az ügyfél azonosításának ellenőrzését. Ezzel a digitális megoldással zökkenőmentesebbé válik a nemzetközi üzleti kapcsolatok ápolása.
Evrotrust eID: bolgár technológiai sikersztori
Érdemes még pár szót ejteni a rendszer fejlesztőjéről, a bolgár Evrotrust-ról is. A magát “elektronikus azonosítási és minősített bizalmi szolgáltatóként” meghatározó vállalatot a Deloitte 2022-ben az egyik leggyorsabban növekvő közép-európai tech startupként ismerte el, amit alátámaszt a cég 958%-os növekedési rátája.
Ez a rendszer egy végpontok közötti megoldást kínál, aminek köszönhetően már nem okoz problémát az elektronikus azonosítás és a digitális aláírás sem. A felhasználók az okostelefonjukat használva regisztrálhatnak és hitelesíthetik magukat, bármilyen szolgáltatást is igyekeznek használni. Az Evrotrust eID rendszer egyszerűen integrálható más háttérrendszerekbe, így minden alkalommal zökkenőmentesen történhet meg az azonosítás.
Az Evrotrust nemzetközi felhasználói bázisa jelenleg 1 millió körüli, ügyfeleik között máris olyan bankokat és más cégeket tudhatnak, mint a Mastercard, az Allianz, a DocuSign, a Raiffeisen Bank vagy az EPAM. A cég nemrég kapott egy 2,5 millió eurós, az Evrotrust nemzetközi terjeszkedését és külföldi piacok meghódítását célzó támogatást a Bulgáriai Fejlesztési Banktól.
Ehhez kellő lökést adhat az Európai Bizottság döntése, amellyel a magyar vállalkozások és magánszemélyek számára is gördülékennyé válik a digitális EU-s ügyintézés.