Volt idő, amikor Molnár Attila hajnaltól késő estig úton volt, hogy vállalkozását menedzselje.
Ma már tudja, fontos meghúzni a határokat, teret kell adni a pihenésnek, a családdal töltött időnek is. Öt évvel ezelőtt egy infarktus után ismerte fel, hogyan is kellene élnie az életét.
- Mi az a néhány mondat, amit elmesélsz a cégedről, ha szeretnéd valakinek röviden bemutatni?
- A Milleralarm 2012-ben alakult, fő profilunk a tűzjelző és gyengeáramú hálózat szerelés. Közületek és magánszemélyek egyaránt megtalálhatók ügyfeleink között. Háromfős csapattal indultunk, jelenleg 22-en vagyunk. Elmondható, hogy az egész országban dolgozunk, mivel több partnerünk is országos hálózattal rendelkezik. Fontos számomra, hogy jó szakemberekkel dolgozhassak együtt, de azt is érzem, hogy cégvezetőként elengedhetetlen, hogy mindenre legyen rálátásom.
- Egy cégvezetőnél ez minden bizonnyal hasznos tulajdonság. Mi az, amit még kiemelnél?
- Mások azt mondják, hogy sokat kockáztatok, mert bátor vagyok. De van egy olyan képességem, hogy gyorsan átlátom a dolgokat, és valóban merek kockázatot vállalni. Kockázat nélkül pedig nincs üzlet.
- Hogyan telik egy munkanapod?
- Mostanra elmondhatom, hogy elég kiegyensúlyozottan. Korábban hajnaltól éjszakáig úton voltam, dolgoztam. Most már tartom magam ahhoz, hogy fél 8-ra megyek be az irodába, és 4-kor elmegyek, hétvégén pedig nem dolgozom. Hogy ezt tartani tudjam, ahhoz az is kellett, hogy a cég mostanra megnőtt, tudok kire támaszkodni.
- Mi kellett még ahhoz, hogy jobban külön tudd választani a magánéletet a munkától, és megtaláld az egyensúlyt?
- Volt egy infarktusom 2017-ben, azt gondolom, hogy pont a túlzott terhelés miatt. Az egy elég nagy felkiáltójel volt az életemben, arra hívta fel a figyelmemet, hogy lassítanom kell. Meg kellett tanulnom, hogy az az életforma, amit korábban folytattam, nem megfelelő, változtatnom kell. Ez a 2017-es év minden szempontból vízválasztó volt az életemben. Azt szoktam mondani, hogy akkor találtam meg önmagamat. Kihatott mindenre, a munkámra és a magánéletemre egyaránt.
- Mik voltak a lényeges változtatások?
- Fontossá vált, hogy ki tudjam jelölni a határokat, megtaláljam az egyensúlyt. Hogy tényleg szentírás legyen, hogy a hétvége az a családé. Arra is szükség volt, hogy saját magam helyre rakjam, egyensúlyba kerüljek. Ehhez az is hozzátartozik, hogy ha feszültség adódik, azt nem terhelem másra, nem kezdek el ordibálni valakivel. Ha ilyenkor azt keressük, ki a hibás, az nem visz előre, inkább a megoldásra kell törekedni.
- Mi az a három dolog, ami szerinted nélkülözhetetlen az egyensúlyhoz?
- Az egyik a kommunikáció, hogy meg tudjuk beszélni a problémákat. Ha ezt nem próbáljuk meg, akkor elbeszélünk egymás mellett. A második pont, hogy az embernek meg kell tanulnia különválasztania a munkáját a magánéletétől. Munkahelyi problémát soha nem vihetünk haza. A harmadik fontos dolog az egyensúlyhoz pedig az, hogy megtaláljuk az időt a pihenésre, kikapcsolódásra.
- Mi az, ami feltölt téged?
- Kétfajta pihenés létezik számomra: a családi nyaralás, és az a fajta kiruccanás, amikor csak a párommal kettesben indulunk útnak. Utóbbinál azt szeretem különösen, hogy nincs előzetes tervünk, spontán indulunk neki, és ott állunk meg, ahol épp kedvünk tartja. Ez a fajta utazás mindig tartogat meglepetéseket, felfedezni valókat, és rendkívül feltölt engem. Ezért is próbálok egy évben kétszer időt szakítani rá, hogy egyensúlyban maradjak.
- Az egyensúly kulcskérdés számodra – akkor is, ha például a mobilszolgáltatásról van szó?
- Mindenképp. Majdnem 20 évig voltam ügyfele egy szolgáltatónak, de aztán rászántam magam, hogy körbe nézzek a piacon, milyen lehetőségek vannak. A mobilinternet kapcsolat különösen fontos számunkra, sokszor dolgozunk távolról, mobileszközökkel. A Yettelnél pedig megtaláltam azt, amire szükségünk van – nem kell aggódnom az egyensúly miatt. Kiszámítható, reális havi díj mellett kínálnak stabil internet kapcsolatot. Ráadásul személyes kapcsolattartásra is van lehetőség, ami nekem vállalkozásvezetőként különösen fontos.