Az ugrásszerű technológiai fejlődés mindig fundamentális változásokkal jár az érintett iparágakban.
Nem véletlen, hogy ma már egészen kevés lókereskedőt látunk az utak mellett, autószalonból azonban annál többet ismerünk. Azok a vállalatok, amelyek nem követik le az egyes szektorokat alapjaiban megmozgató változásokat, könnyen eltűnhetnek a történelem süllyesztőjében. Lássunk most pár példát olyan iparágakra, amelyeket elemzők szerint fenekestül fognak felforgatni a mostanában felfutó – vagy még nem is létező – digitális technológiák!
Közlekedés és személyszállítás
A legkézenfekvőbb példa az autóipar, a közlekedés és a személyszállítás új formáinak térhódítása.
Nem csak arról van szó, hogy a modern autók egyre nagyobb arányban alapulnak a központi számítógépeiken futó szoftveres megoldásokon, bár önmagában ez is hatalmas változás. Hogy egy példát említsünk: egy Boeing 787 Dreamliner repülőgép összesen 6.5 millió sor szoftverkódot használ, míg egy modern személygépkocsiban akár 100 millió sor kód is futhat. De az igazán földcsuszamlásszerű változást inkább az okozza (majd), hogy az új technológiák hatására az egész iparág átalakul – hamarabb, mint gondolnánk.
Már ma is elérhetőek egyes önvezető, illetve vezetést segítő funkciók a modern autókban. Bár a technológia gyorsan fejlődik, a teljes önvezetés még odébb van – talán a következő évtizedben már sofőr nélküli autókat is látni fogunk. Emellett azonban egyre nagyobb piaca van a közlekedés egyéb formáinak, például a megosztott mobilitásnak. Hazánkban már nincs jelen az Uber, a világon viszont nagy és egyre növekvő az ehhez hasonló szolgáltatások népszerűsége. Itthon is egyre népszerűbbek azonban a különféle carsharing, vagyis autómegosztó szolgáltatások.
Változóban vannak a fogyasztók preferenciái az autóbirtoklás terén is: egyre kevesebben vágynak arra, hogy tulajdonjogot gyakoroljanak egy autó felett, elég, ha egyszerűen csak használhatnak egy autót, amikor szükségük van rá. Sőt: ma már az autó is felcserélhető: a városon belül például egyre több mikromobilitási eszköz, például elektromos roller jelent alternatívát.
És akkor még nem is beszéltünk a repülő autókról, személyszállító drónokról, de arról sem, hogy a Covid miatt egyre kevesebbet járunk irodába – világos, hogy ezek is alapjaiban változtatják meg a mobilitási piacot a következő években.
Digitalizáció a mezőgazdaságban
Kár volna azt hinnünk, hogy egy olyan évmilliós hagyományokra visszatekintő ágazatot, mint a mezőgazdaság, érintetlenül hagy a digitalizáció. A klímaváltozás és a Föld növekvő népessége egyre nagyobb élelmezési problémákat okozhat, erre a kihívásra pedig a legmodernebb technológiákkal igyekeznek válaszolni a mezőgazdasági gépek és más megoldások fejlesztői.
A nagy mezőgazdasági termelők már ma is nagyban hagyatkoznak az automatizációra – ez azonban a mesterséges intelligencia, az adatalapú szolgáltatások és a robotok térhódításával új szintre léphet a következő években. A legmodernebb robot-traktorok már ma is képesek egymással összehangoltan működni, a jövőben pedig szenzoraik segítségével automatikusan fogják elemezni a föld összetételét, majd eljuttatni az időjárási körülményeknek legmegfelelőbb anyagokat a termőföldekre. A MI segítségével pedig jelentősen csökkenhet a mezőgazdasági tevékenység vízigénye, illetve gyorsulhat a betakarítás is. Az élőerő fontossága ezzel párhuzamosan jelentősen csökkenhet.
Gyártás a legújabb technológiákkal
A raktárak és gyárak esetében is szédületes a legújabb technológiák térhódítása. A logisztikai szektor különösen sokat nyerhet a mesterséges intelligencia alapú megoldásokkal és a pontosabb adatelemzéssel, hiszen így nagyban csökkenhetnek a raktározás és kiszállítás költségei és a várakozási idők. Arról nem is beszélve, hogy a kiszállításban alkalmazott drónok miatt jóval hamarabb kerülhetnek a fogyasztók kezébe az eleve gyorsabban legyártott termékek.
De a gyártást is teljesen átformálhatja, ha a gyárakban részben már ma is alkalmazott robotok egyre “okosabbak” lesznek. Az automatizált gyártósorokon egyre kevesebb emberi kézre lesz szükség – a gyárak pedig gyakorlatilag teljesen automatikus 3D nyomtató-üzemekként fognak működni. Mivel így méretük is csökkenhet, akár fizikailag is közelebb kerülhetnek a fogyasztókhoz, ami tovább csökkenti a piacra lépéshez szükséges időt. Így a jövő gyárai jóval gyorsabban reagálhatnak majd a változó fogyasztói igényekre.