Fix és privát IP akcióban a Yettelnél
Egy modern vállalat életében központi kérdés a gyors és biztonságos hálózati hozzáférés biztosítása minden munkavállaló és eszköz számára. A számtalan internethez csatlakozó eszköz azonban bonyolult környezetet jelent, amelynek menedzselése és a megfelelő védelem biztosítása minden vállalkozás számára kihívást jelent. A Yettel fix IP-cím és privát cím szolgáltatása mindkét területen előrelépést hoz. Lássuk dióhéjban, milyen technológiai újítás teszi lehetővé a privát és fix IP-címek használatát, és miben segíti ez a Yettel mobilinternetes előfizetőit!
APN-ről, privát IP-ről, NAT-ról, publikus IP-ről, Fix IP-ről – egyszerűen
Minden mobil eszköz egy hozzáférési ponton (Access Point Name = APN) keresztül kapcsolódik a különböző privát vagy publikus hálózatokhoz. Az APN egy a routerekben vagy telefonokban található beállítás, amelynek megfelelő konfigurálása teszi lehetővé, hogy az adott eszköz privát vagy publikus hálózatokhoz csatlakozzon. A privát hálózat lehet egy egyedi kapcsolat, amely csak a céges belsős környezethez enged hozzáférést, míg a publikus hálózat gyakorlatilag az internetet jelenti.
A publikus hálózatokhoz való kapcsolatok esetén a mobil eszközök IP címei lehetnek publikus vagy privát IP címek.
A publikus IP címek dinamikusan változnak. Az eszköz újraindítása, esetleg valamilyen szoftverfrissítés vagy egy áramszünet esetén az eszköz minden alkalommal új IP-címet kap. Ez több probléma forrása is lehet: leggyakrabban például az eszközhöz való távoli hozzáférést nehezítheti meg.
Privát IP címekkel – amik szintén dinamikusan változnak – az eszközök távoli elérése nehezen vagy egyáltalán nem megoldható. Cserébe nagyobb biztonságot nyújtanak, mivel elrejtik a mobiltelefont vagy a routert és a rá csatlakozott WiFi-eszközöket ezzel csökkentve a külső hozzáférés kockázatát.
A privát címek „előállítása” NAT-olással (Network Address Translation-nel) történik. Ez egy olyan hálózati funkciót jelent, amely az interneten használatos publikus IP-címeket privát IP-címekre fordítja le. NAT-olás esetén több eszköz osztozik egyetlen publikus IP-címen több privát IP-cím segítségével.
A Yettel újítása a fix IP-cím szolgáltatás, illetve mostantól lehetőség van routerek esetében is privát címek használatára.
Milyen esetekben és miért hasznos a publikus fix IP-cím?
A publikus, fix IP-címek nagy előnye, hogy állandóak maradnak az idő múlásával, vagyis az IP-cím ugyanaz lesz minden alkalommal, amikor az eszköz csatlakozik az internethez. A fix IP-címek lehetővé teszik a különféle üzleti alkalmazások (például integrációk, fizetési rendszerek, és API-k) megbízható működését. Megkönnyítik a távoli hozzáférést és hostingot is, így például webszerverek, e-mail szerverek, más alkalmazásszerverek, és VPN-ek számára is elengedhetetlen a fix IP-címek használata. De a különféle távolról ellenőrzött eszközök (például biztonsági kamerák vagy más internethez csatlakozó eszközök) felé is egyszerűen kezelhető és megbízható kapcsolatot biztosít ez a megoldás. A fix IP-címek segítik továbbá a tűzfalak és vállalati hozzáférési szabályok hatékonyabb kialakítását is, hiszen lehetőséget biztosítanak az IP-alapú azonosításra és szűrésre (fehérlistázás). Az újítás nem utolsó sorban jobb hálózati teljesítményt is jelent, hiszen a fix IP-címek használata alacsonyabb késleltetést jelent VoIP használata vagy videókonferenciák esetén.