Mintha az összes, évekkel ezelőtt beharangozott modern technológiai vívmány most kezdené gyökeresen átalakítani életünket.

A ChatGPT viharos sikerét követi az 5G lassabb, de minden eddiginél mélyrehatóbb menetelése, de továbbra is sokat hallani a blokkláncokról is. A digitális ikrek technológiája egyelőre talán nem mindennapos szereplője a hírfolyamnak, de jelentőségét nehéz volna túlbecsülni. Lássuk, mik a legújabb fejlemények a technológia háza táján, és milyen implikációkkal bírhat mindez a jövőben!

Valós rendszerek, digitális ikrek

Az olvasók e blog hasábjain is találkozhattak már a digitális ikrek (digital twins) fogalmával. Korábbi cikkünkben úgy fogalmaztunk, hogy “a digitális iker egy fizikai világban létező tárgy, folyamat vagy szolgáltatás digitális reprezentációja”. Beszéljünk bármilyen fizikai entitásról (például egy autó motorjáról, egy üzem gyártósoráról, vagy akár egy város teljes tömegközlekedési rendszeréről), annak létrehozható egy virtuális mása a digitális világban. 

Ez a digitális iker óriási lehetőségeket tartogat magában. Míg eddig maximum egy számítógépes tervrajzként létezhettek ezek a virtuális modellek, a digitális ikrek esetében a folyamatosan befutó adatok valós időben jelenhetnek meg a modellben. A virtuális modell minden elemében megfelel a fizikai világban létező eredetijének, így megkönnyíti például a kísérletezést, különféle folyamatok szimulációját, a hatékonyságnövelést, de változatos problémák előrejelzéséhez is hozzájárulhat.

A következőkben pár olyan tudományos és technológiai vívmányról adunk hírt, amelyek jelentősen kibővíthetik a digital twin technológia alkalmazhatóságát.

Virtuális valóság és ember-gép interakció

A digitális ikrek nem csak egy folyamatosan frissülő adatsort jelentenek: egy digital twin modellnek ugyanúgy része lehet az alapjául szolgáló fizikai rendszer 3D-s reprezentációja is. Ez, kiegészülve a virtuális (és kiterjesztett) valóság legújabbkori fejleményeivel, egészen különleges élményeket és távlatokat jelenthet. 

A VR-szemüvegeket már ma is széles körben használják például különféle mérnöki területeken, illetve például az orvosok oktatásában is:

A digitális ikrek azonban nemcsak a vizualizációt segítik, hanem például egy tervezett változtatás hatásainak előzetes felmérésében is hasznosak lehetnek. Valós időben változó, háromdimenziós modellek segíthetik majd a különféle tervezési folyamatokat, illetve a kísérletek elvégzését. A kiterjesztett valóság és a digitális ikrek technológiai átfedése új élményeket tehet majd lehetővé, és újradefiniálhatja azt, ahogy az emberek és gépek közti kommunikáció működik. Ilyesmiről (például egyszerű kézmozdulatokkal újrakódolt rendszerekről) sci-fi filmekből lehetnek emlékeink, ám mindez a közeljövőben valósággá válhat.

Mesterséges intelligencia és gépi tanulás

A nagy adathalmazokat feldolgozó mesterséges intelligencia (MI)-rendszerek minden eddiginél pontosabb előrejelzéseket tesznek lehetővé. A historikus és valós idejű adatok felhasználásával könnyebben tervezhetővé válik például a vállalati rendszerek optimálisabb működése, így a mesterséges intelligenciával felturbózott digitális ikrek a hatékonyság és a teljesítmény növelése mellett például a prediktív karbantartást is segítik. De ugyanez a technológia a vállalati és gyártási folyamatok energiahatékony és környezetbarát működéséhez is hozzájárulhat majd.

A nemrég különösen népszerűvé vált ChatGPT-hez hasonló generatív MI platformok nemcsak szövegek, hanem képek készítésére is alkalmasak, ezzel pedig jó kiegészítői a digitális ikrek technológiájának. Így a hasonló platformok egész rendszerek működését lehetnek képesek leírni, majd vizuálisan is megjeleníteni egy digitális ikerben – teljesen önállóan.

Digitális ikrek és az 5G

A digitális ikrek a ma még épülő 5G rendszerek kialakítását is hatékonyabbá tehetik. Az 5G jeleket terjesztő adóvevő tornyok elhelyezése ugyanis nagyban befolyásolja az elérhető adatsebességet. Mivel a tornyok kiépítése igen költséges, a szupergyors mobilhálózatok terjedése felgyorsulhat, ha a rendszerfejlesztők megtalálják a leghatékonyabb rendszerkialakítások kulcsát. Ebben is segíthet a digitális ikrek technológiája, így gyorsabban hozzáférhetővé téve az 5G által ígért megannyi új megoldást és szolgáltatást.

A két technológia közti kapcsolat a másik irányba is értelmezhető: az 5G terjedésével egyre több eszköz szolgáltathat valós időben adatokat, így gyorsan nőhet a digitális ikrek száma és felhasználási köre. Így tehát a Yettelhez hasonló szolgáltatók, melyek a szupergyors és megbízható 5G kapcsolat kiépítésén fáradoznak, tevékenységükkel közvetetten a digitális ikrekhez köthető technológiai robbanást is támogatják.